Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Toruniu
Stowarzyszenie Geodetów
Polskich
Oddział w Toruniu

ul.Piernikarska 4-6
87-100 Toruń

Konto bankowe:
PKO BP S.A. Oddział I
Nr 2910 2050 11 0000 9402 00 13 2373

WYCIECZKA DO KARPACZA
w tym roku Sudety, w przyszłym Bieszczady

Zarząd SGP O/Toruń informuje, że w dniach 28.04.2012r. - 01.05.2012r. odbyła się wycieczka do Karpacza - Sudety (Karkonosze), zorganizowana przez nasz Oddział. Doskonała pogoda i zamiłowanie do górskich wędrówek uczestników wycieczki, ułatwiły zadanie organizatorom wycieczki.

Krótka fotorelacja :

 • 28.04.2012r ( 1 dzień)
  JAWOR - miasto z XIIIw; liczne zabytki, wśród nich ewngelicki kościół Pokoju z początku XVIIIw. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO

  BOLKÓW - zamek piastowski - jeden z najcenniejszych zabytków architektury obronnej na Śląsku z okresu średniowiecza został wzniesiony w połowie XIII w.przez Bolka I Surowego. Charakterystyczny dziób wieży obronnej miał powodować ześlizgiwanie się pocisków i jest jedym przykładem tego typu budowli w Polsce

  KARPACZ - słynne uzdrowisko u podnóża Śnieżki (baza noclegowa wycieczki)

  KARPACZ - Świątynia WANG, pochodzi z XII w. i stanowi bezcenny przykład drewnianego budownictwa sakralnego z Norwegii. W połowie XIX w. została sprzedana królowi pruskiemu i zbiegiem okoliczności trafiła w Karkonosze. Nieliczni uczestnicy wycieczki wzięli udział w koncercie, odbywającym się w świątyni

 • 29.04.2012r ( 2 dzień)
  SKALNE MIASTO - SKAŁY ADRRSZPASKIE (CZECHY), turystyczny szlak po Skalnym Mieście ma długość 3,5 km, uczesnicy wycieczki spędzili tam wiele godzin, zachwycając się wspaniałymi widokami i wykonując ogromną ilość zdjęć. Pierwszą wyróżniającą się skałą jest Strażnik Skał, po nim Orle Gniazdo a za nimi Dzban, którego ucho ma kształt Delfina. Po prawej stronie drogi wznosi się Fotel Karkonosza a za nim Fotel Babuni. Za mostkiem na potoku, który jest początkiem rzeki Metuji, stoi podziwiana Głowa Cukru, podparta patykami przez dzieci aby nie upadła. Potem droga zakręca i na rozdrożu Organy i Hełm. Trasa zwiedzania biegnie w lewo wzdłuż Rycerskiej Przyłbicy, którą możemy zobaczyć tylko spoglądając wstecz. Więcej przestrzeni znajdziemy na Przedmieściu, gdzie zobaczymy Rękawicę z Bliźniakami w Beciku. Tuż za Rękawicą, jest Gotycka Furta, będąca dawnym wejściem do Skalnego miasta. Za nią następuje Długi Korytarz ze Słoniowym Rynkiem, później Kochanka i Łoże Karkonosza, dalej Dywany i Grzybek i dopiero za Dziesięciorgiem Przykazań jest nieco więcej przestrzeni, gdzie stoi Ząb a za nim Diabelski Most i z lewej jedna z najwyższych skalnych wież Eliszka,dalej Gromowy Kamień, za nim Mała Madonna i Krasnolude, portret rzeźbiarski Lwicy. Tą część szlaku zamyka Mały Rynek ze Srebrnym Źródełkiem i Małym Wodospadem. W prawo znajduje się odejście do Wielkiego Wodospadu schodami z roku 1820 z punktem widokowym na Koronę Świętego Wacława z Barankiem oraz skalna panorama z Dońskim Kozakiem. Przed wejściem do wnętrza katedry z wodospadem znajduje się popiersie Johanna Wolfganga Goethe z tablicą pamiątkową na pamiątkę jego wizyty. Nad skalnym wodospadem rozlewa się romantyczne Jeziorko, po którym możemy odbyć rejs łodzią. Po powrocie na Mały Rynek trasa prowadzi na prawo koło Prašné brány (Bramy Prochowej) do Skalnego Zamku, skąd jest najpiękniejszy widok na Kochanków, najwyższą i najpiękniejszą grupę skalną w Skałach. Ze Skalną Kapliczkę poświęconą pamięci alpinistów, którzy swe życie związali ze Skałami. Stąd szlak wiedzie do punktu widokowego nad Rzeżuchowym jarem na Górę Kochanków, Skalny Zamek i na dwie wieże Gilotyny. Dalej widzimy Żółwia i Cukrownię ze smukłym kominem a pod nim wspaniały widok na potężne grupy skalne. Z lewej znajduje się Szczepańska Korona , pośrodku Starosta a na prawo Starościna. Przechodzimy między nimi i długą wąską Mysią Dziurą schodzimy do Fortepianu Karkonosza. Cały szlak okrężny zamyka Skalne Echo.

 • 30.04.2012r ( 3 dzień)
  PRAGA - jedno z najpiękniejszych miast świata ... i cóz tu dalej mówić, słów brakuje. Niestety tak jak my, uważają miliony turystów, Praga jest miastem oblężonym przez zwiedzjącyh i z tego powodu trudnym turystycznie, nie mniej widzieliśmy cuda architektury. Przeszliśmy z Hradczan do Dworca Głownego (daw. Nádraží prezidenta Wilsona), poprzez Loretę, Stare i Nowe Miasto, obok Ratusza Staromiejskiego ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj, Rynek Staromiejski z pomnikiem Jana Husa, Małą Stranę z pałacem Wallensteina (do pałacu przylegają piękne ogrody), Most Karola. Praga to historia, piękno i tajemnica trwania. Jeden dzień pobytu w Pradze to zaledwie zwiastun, że należy tu przyjechać na dłużej i nasyć się jej pięknem przez wieki wykuwanym w kamieniu i ciągle trawającym. To niesamowite, że taką architekturę pozostaliwili po sobie ludzie żyjący tak dawno temu. Na sam Most Karola należy poświęcić jeden dzień, a gdzie tu reszta... Warto było pojechać.

 • 01.05.2012r ( 4 dzień)
  WODOSPAD KAMIEŃCZYKA - Szklarska Poręba
  Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m.) – najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Za środkową kaskadą znajduje się grota sztucznie wykuta przez Walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyty. Wodospad znajduje się na jednym ze szlaków ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę, teren objęty ochroną ścisłą, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.W pobliżu wodospadu znajduje się schronisko "Kamieńczyk".

  HARRACHOV - Mamut w przelocie
  Harrachov – miasto w północnych Czechach, 4 km od granicy Polski w Karkonoszach.Najważniejszym elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich. Niestety czas nie pozwolił na wjazd na skocznię.

  ZAMEK CZOCHA - Sucha(Czocha)
  – potężny, XIII w. obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie. Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą część stanowi, stojący przy głównych bramach stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment. Zamek powstał jako warownia graniczna. Na dziedzińcach warowni zgromadzono stare armaty i różne posągi. Z wysokiej wieży doskonały widok na pobliskie lasy i jeziora.

  ORGANIZACJA WYCIECZKI:

  CDN ...( a najciekawsze fotki - zebrane od wszystkich uczestników wycieczki, zamieścimy w galerii zdjęć)

  
 • Copyright by SGP O/Toruń © 2011. Wszystkie prawa zastrzeżone.